İK Genel-Politika

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ

Bir organizasyonun insan kaynaklarının sağlanması ve koordine edilmesine yönelik tüm faaliyetler, insan kaynakları yönetimini oluşturur (1). Diğer bir deyişle insan kaynakları yönetimi, bir organizasyona nitelikli personeli bulmak ve organizasyonda tutmak için yapılan faaliyetlerin toplamıdır.

Devamını oku: İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ

BÜTÜNLEŞİK İK YÖNETİMİ

İnsan kaynakları süreçleri birbirleriyle o kadar bağlantılıdır ki, organizasyonun insan kaynağının etkin yönetilmesi tüm bu süreçlerin dengeli olarak kurulmasına ve birbirleriyle etkileşimlerinin göz ardı edilmeden yürütülmesine bağlıdır.

Devamını oku: BÜTÜNLEŞİK İK YÖNETİMİ

PERSONEL – İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ ARASINDAKI İLİŞKİ VE FARKLAR *

Günümüzde en çok tartışılan konulardan biri de personel yönetimi ile insan kaynakları yönetimi arasındaki ilişkilerdir. İnsan kaynakları ve personel terimleri sık sık birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Devamını oku: PERSONEL – İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ ARASINDAKI İLİŞKİ VE FARKLAR *

GELECEĞIN İK YETKİNLIKLERİ*

Pazar günü olmasına rağmen içinde bir sıkıntı vardı Ahmet Bey’in... Aslında bir süreden beri huzursuzdu. Beş yıldan beri insan kaynakları uzmanı olarak çalıştığı firmasında işler eskisi gibi iyi gitmiyordu. Yaşanan kriz, tüm firmalar gibi Ahmet Bey’in firmasını da etkilemişti.

Devamını oku: GELECEĞIN İK YETKİNLIKLERİ*

YETKİNLİKLER VE İK SÜREÇLERİ

Firmaların insan kaynakları süreçlerinde son zamanlarda sıkça kullanılan bir kavramlardan biridir yetkinlik… İşe alımdan performans değerlendirmesine, kariyer yönetiminden eğitim gereksinimlerinin saptanmasına kadar bir çok süreçte bireysel yetkinlikler giderek daha fazla kullanım alanı bulmuştur.

Devamını oku: YETKİNLİKLER VE İK SÜREÇLERİ

KROKİ

  

İLETİŞİM

Şemsettin Günaltay cad. No:87 / 11 Suadiye/İSTANBUL 

  • Tel: 0216 380 02 97
  • Email: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • Web: www.mcozden.com